Перевал Седемте езера - в. Харамията - Паницата (1А)

Перевал Седемте езера - в. Харамията - Паницата

РайонХребет, масивНазваMax висота, мКатегорія складності (рекомендована)
літозимаміжсезоння
РодопиПівнічно-Західна РілаСедемте езера - в. Харамията (Хайдута) - Паницата2465 мн/к-1А

1. Розташування та тлумачення назви

Карта перевалу Седемте езера - Харамията - Паницата
Карта перевалу Седемте езера - в. Харамията - Паницата із позначеням точок, на які є посилання з тексту

Родопи, Північно-Західна Ріла, район Семи Озер

Седемте езера значить "Сім Озер". Слово харамия турецького походження і означає розбійник, бунтар, як і корінь альтернативної назви гори -- хайдутин. Хайдутин -- означає гайдук, партизанський повстанець 19 століття в боротьбі проти турків (за змістом (і імовірно походженням) подібне до нашого "гайдамака"). Паница має значення близьке до глибокої тарілки, ночов. Болгарські власні назви вказуються без перекладу, курсивом.

2. Відомості про першопроходження

Відсутні. Пройдений місцевими жителями в давні часи.

3. Джерело відомостей

Аспарух Марковски, "Планински Зимен Пътеводител". Маршрути

4. Характеристика

Загальний час проходження Час спускуЧас підйому
Час руху зі страховкою
Кількість пунктів страховки

Частота прохождення
(орієнтовна)

Переважний напрям руху проходження
змінноюодночасною
3.5 години40 хв.2.5 годиниРадіальний вихід на вершину з самостраховкою льодорубами, по решті маршруту рух із лижними палками0невідома, але велика, особливо вліткуне має значення

5. Умови, за яких проходження ускладнюється

Опади, туман, велика кількість снігу на підйомі.

6. Опис проходження (в поході 3 к.с.)

Перевал є гарним розминочним та "аклиматизаційним" перед початком походу. Присутнє зимове маркування на всьому маршруту.

В травні в хижі Рилски езера були люди, але чи можна було там оселитися в цей час -- невідомо. Влітку хижа працює гарантовано.

Рилски езера, Седемте езера, Рибното езеро - Вид з г. Харамията
Вид з г. Харамията на шлях підйому, на х. Рилски езера, х. Седемте езера та Рибното езеро
Вид на г. Харамията
Вид на г. Харамията з берега Рибното езеро

Від хижі Рилски езера (т. 1) зимовим маркуванням на схід спускаємося за 10 хв. в порослу високим жерепом долину р. Джерман (т. 2). Не можна використовувати літню траверсуючу стежку (нанесену на карті) -- вона пробивається лавинами зі скель на сході (під час проходження стежка була завалена в декількох місцях лавинними виносами). В долині рікі по цьому ж маркуванню повертаємо на південь і ще за 15 хв. дістаємося прямокутного озера -- Долното езеро (т. 3) і підйому в лоба вздовж водопроводу на сходинку цирку Седемте езера.

Вихід до верхнього (Рибното) озера займає 25 хв. (хижа Седемте езера лишається ліворуч в 300м). Робимо привал і, оминаючи замерзле озеро праворуч, піднявшись за ним на 20 метровий моренний увал (т. 4), дістаємося перевального злету -- слабковираженого і широкого кулуару на північно-західному схилі г. Харамията.

Верхній цирк
Верхній мікроцирк

За великої кількості свіжого снігу підйом ним міг би бути лавинонебезпечним. На перевальний злет піднімаємося без зигзагів по градієнту. Сніг розкисший на 5-10 см вглиб. Після виходу в верхній мікроцирк проходимо до перевальної сідловини по важкому снігу. Від виходу до Рибното езеро і до виходу на перевал пройшло 1 г. 35. хв, з урахуванням привалів.

Підйом на Хайдуту
Підйом на в. Харамията

Звідси робимо радіальний вихід на в. Харамията (Хайдута) (2465 м., т. 5). Від перевальної сідловини 50 метрів на південь по широкому гребеню, який однак швидко вужчає і продовжується до вершини легкими, незначно засніженими скелями, які проходяться з рідкими випадками необхідності застосування рук як додаткової опори. Біля середини підйому може знадобитися зробити короткий обережний обхід гребеня з заходу по кам'яному схилу. В цьому місці треба бути уважним і не перечіплятися об камені -- летіти додолу далеко, а зарубитися важко. Підйом займає, не поспішаючи, 30 хв. Вершина плоска, з туром. Повертаємося на перевал з вершини по шляху підйому.

Від сідловини по похилому безпечному сніговому схилу (але про всякий випадок намагаючись не робити зайвих зигзагів) спускаємося до закритого суцільним сніговим мостом струмка, що витікає з верхнього меншого озера. Міст переходимо по одному -- сніг витримує.

На узвищщі безпосередньо за струмком стаємо на ночівлю на трав'янистих проталинах. Вода поруч -- на початку водоспаду зі струмку вниз у долину. Озеро Паницата знаходиться відносно місця ночівлі значно нижче у глухому глибокому скельному куті на заході.

7. Графік руху

ЧасДілянка
13.25 - 13.50х. Рилски езера - Долното езеро
13.50 - 14.15Долното езеро - х. Седемте езера
14.15 - 15.50х. Седемте езера - перевал
15.50 - 16.20перевал - в. Храмията (2465, рад.)
16.20 - 17.00перевал - місце ночівлі

8. Вимоги до організації руху й страховки

В в міжсезонний та зимовий період використовувати льодоруби для самостраховки під час сходження на вершину Харамията. За великої кількості снігу підйом на перевал за правилами подолання лавинонебезпечних схилів.

9. Можливі небезпеки

Весною та, імовірно, взимку існує лавинонебезпечність підйомного схилу на перевал, рекомендується проходити зранку. Не рекомендується до проходження після сильного снігопаду.

10. Рекомендоване спорядження на групу

Лижні палки, для сходження на Хараміяту додатково каски і льодоруби. В випадку підозри на лавинну небезпеку: лавинні стрічки (кожному), лавинна лопата (на кожних 3 учасників)

11. Можливі й рекомендовані місця ночівель

Цирк Паницата та Седемте езера, хижі Седемте езера та Рилски езера

12. Прізвище, ім'я, по-батькові автора опису

Соколов Артем Михайлович

Підписатися на Коментарі для "Перевал Седемте езера - в. Харамията - Паницата (1А)"