Перевал Авінда

Перевал Авінда (1Б)

Район Хребет, масив Назва Макс. висота, м Категорія складності
літо зима міжсез.
Південний Крим Нікітська яйла Пер. Авінда 12хх 1Б*

Розташований

В південній частині Нікітської яйли, Кримські гори, Україна, між Нікітською яйлою і г. Авунда, що є її південним відрогом. З'єднує ущелину Уч-Кош з південного заходу і ущелину Авінда в східно-південному напрямку.

Першопроходження

Невідоме. Уч-Кош ходять туристи в літній сезон, проходження Авінди наразі описане лише Закалдаєвим.

Джерело відомостей

Закалдаев, ?Перевалы Горного Крыма?, проходження зі східної сторони.

Характеристика (взимку)

Загальний час проходження Час підйому Час спуску Час руху зі страховкою Кількість пунктів страховки Частота проходження Переважний напрям руху
Змінною Одночасною
15 г. 30 хв. 10 г. 5 г. 30 хв. 5-7 Взимку невідома Більш логічний зі сторони ущ. Уч-Кош

Умови, за яких проходження ускладнюється

Сніг або його відсутність, значні рідкі опади.

Опис проходження

Березень є дуже сприятливим періодом для проходження ущелини Авінда, оскільки деяка частина невеликих, до 5 метрів, скальних скидів, засипана снігом, що дозволяло проходити їх пішки прямо в лоб. З іншого боку до цього часу зі стін ущелини лавинами зійшла вже значна кількість снігу, що зробило проходження лавинно-небезпечних ділянок значно безпечнішим.

Річка Уч-Кош починається прямо від автовокзалу в Ялті. Переходимо шоссе і по приватному сектору по головній вулиці (вул. Рєпіна і потім вул. Пушкіна) ідемо близько півгодини вверх до вузла розподілу води. З цього місця повертаємо праворуч і по проселочній дорозі за 15 хвилин виходимо до річки. З цього місця повертаємо стежиною ліворуч і через декілька хвилин заходимо в каньон, по дну якого іде набита тропа, яка періодично переривається кам'яними завалами. Вздовж тропи іде товстелезна труба з водою для Ялти. По правому орографічному борту ущелини височіють скелі, по лівому борту осипний або трав'янистий схил. Іноді до дна підходить лісова автомобільна дорога, по якій проїзжають автомобілі.

О 17.30 виходимо до великого розширення ущелини з невеличкою дамбою, від якої ущелина різко повертає направо. В цьому місці знаходиться досить популярне місце відпочинку місцевих жителів і є багато місць для бівуаку. Робимо ночівлю. О 7.30 виходимо і рухаємось вздовж річки вверх по ущелини. Через деякий час каньон звужується. О 8.30 з правого орографічного борту приходить приток з водоспадами. Ще за півгодини одягаємо каски, оскільки зі скель, які нагріває сонце, починає сипатись каміння. На дні ущелини починає з'являтися сніг. О 10.00 підходимо до роздвоєння річки. Повертаємо праворуч. Через деякий час підходимо до місця сходження величезної лавини. Об 11.40 підходимо до 20-метрового водоспаду, який обходимо по крутому лівому борту ущелини. Робимо обід на годину. Після водоспаду каньон фактично закінчується, але річка вкрита товстим (до 2-х метрів) шаром снігу і завалена деревами, що значно уповільнює рух. О 13.30 починаємо підйом по правому борту ущелини, крутизна схилу від 20 до 60 градусів. О 15.00 вийшли на Яйлу.

Вид на г. Авунда з пагорба на перевалі над дорогою
Вид на г. Авунда з пагорба на перевалі над дорогою
На пагорбі над дорогою (вид на гору та ущелину Авунда)
На пагорбі над дорогою (вид на гору та ущелину Авунда)
На перевалі Авінда
На перевалі Авінда

Снігу багато, він вкритий настом, який провалюється при ходінні. За півгодини доходимо до самого перевалу Авінда і робимо невеличкий радіальний вихід на сусідній пагорб. Бівуаком стаємо в негустому лісі на невеличкому плечі, що спускається в ущелину Авінда.

Початок ущелини Авунда
Початок ущелини Авунда
Дюльфер
Дюльфер
Бергшрунд
"Бергшрунд"

О 7.30 наступного дня продовжуємо рух вниз ущелиною Авінда. В ущелині величезна кількість снігу, вкритого настом. Рухаємось досить повільно. Через деякий час підходимо до першого скельного зкиду, який обережно проходимо по снігу, який він майже повністю засипаний. Такі скиди зустрічаються через кожні 200 метрів ущелини. З лівого орографічного боку періодично підходять притоки. На схолах багато сніжних равликів, що вказує на високу лавинну небезпеку, тому ідемо по самом дну ущелини, не зупиняючись на поворотах. Поки іти досить безпечно, оскільки дно ущелини широке. Через півтори години починається каньон і ми підходимо до першого невисокого скиду, який завалений снігом не до кінця. Вішаємо першу мотузку.

Звуження каньону
Звуження каньону
див. також тут
Місце останнього дюльферу по жолобу
Місце останнього дюльферу по жолобу

Далі ущелина постійно повертає, через кожні 100-200 метрів зустрічаються скиди висотою до 10 метрів, по яким провішуємо мотузку. Іноді каньон звужується до 5-7 метрів. На схилах на поворотах ущелини усюди бачимо сліди сходу лавин, але сніг вже твердий і на самих схилах його лишилось небагато. Прохід каньону до сходу лавин бачиться вельми небезпечним. Необхідно пильнувати сніг під ногами - іноді можна по пояс провалитись в щилину поміж каменями. Деякі скиди можливо проходити без мотузки із застосуванням льодорубної самостраховки і техніки трьох тактів. О 12.00 підходимо до 20-метрового скельного желобу, по якому вішаємо дюльфер.

О 13.00 каньон закінчується і ми виходимо до джерела, на якому робимо обід. Шлях від цього місця до Гурзуфу займає ще близько двох годин.

Графік руху

Час Ділянка
15.30 - 17.30, 1 день м. Ялта - табір в ущ. Уч-Кош
07.30 - 15.30, 2 день табір - пер. Авінда
07.30 - 13.00, 3 день Пер. Авінда - вихід з ущ. Авінда

Вимоги до організації руху і страховки

При великій кількості снігу рекомендований рух по правилам подолання лавино-небезпечних схилів. При подоланні скидів необхідно провішування перил. В деяких місцях необхідно застосування техніки трьох тактів і льодорубного самострахування.

Можливі небезпеки

Велика кількість снігу створює значну лавинну небезпеку. Весною, особливо під час дощу, можлива велика кількість води в каньонах, що може ускладнити їх проходження. Зі стін каньонів можливо падіння каміння.

Рекомендоване спорядження на групу

На групу з 10 чоловік: 2 мотузки, 3-4 петлі, можливо розхідні шматки мотузки 5-10 м. На кожного учасника: система, прусік, 2 карабіни, спусковий пристрій, каска, палиці, льодоруб, лавинна стрічка.

Місця ночівлі

На вході і виході з ущелин Уч-Кош і Авінда є велика кількість місць для ночівлі із водою і місцями для вогнища. Можлива ночівля на самому перевалі або трохи нижче його в сторону ущ. Авінда, але води там немає, до того ж влітку можливі проблеми з лісниками, а в зимку створюється лавинна небезпека. Закалдаєв рекомендує ночівлю біля озера в ущ. Авінда, але оскільки воно знаходиться значно вище дна ущелини, ми його не бачили.

Прізвище, ім'я, по-батькові автора опису

Багаєв Дмитро Юрійович

Підписатися на Коментарі для "Перевал Авінда"