Два маршрути на Парагельмен. Технічний опис

Федерація спортивного туризму України
Турклуб Національного технічного університету України
?Київський політехнічний інститут?
?Глобус?


ЗВІТ
(опис визначального участка з фотографіями)
про гірський похід н/к з ел. 2 к.с.
групи туристів турклубу НТУУ ?КПІ? ?Глобус?
проведений з 05.05 по 07.05 2005 року
в районі гірського Криму
за маршрутом
сел. Малий Маяк - г.Парагельмен (1Б) - т/с Гірське озеро.


Керівник групи
Савчинський Богдан Дмитрович.


І. Довідкові дані:

1.Параметри походу:

Вид туризмуКатегорія складності походуПротяжність активної частини походу, км

Тривалість

Термін проведення
загальнаходових днів
гірськийн/к з ел. 2 к.с.5225.05.05-7.05.05

2.Район, підрайон (масив) походу: Гірський Крим.

3. Докладна нитка заявленого маршруту:

сел. Малий Маяк - г.Парагельмен (по правому краю західної частини масиву і контрфорсу 1Б) - т/с Гірське озеро.

4.Кількість учасників: десятеро.

5.Заявочні матеріали розглянула: Обласна МКК м.Києва

6.Маршрутна книжка - 3-05н/к

7.Керівник: Савчинський Богдан Дмитрович.

Савчинський Богдан Дмитрович4ГУ - 2001, Центральний Кавказ
н/к з ел. 2 к.с. - 2002 Західний Кавказ
3Б альп. У - 2003 - Західний Кавказ
2Б альп. К - 2003 - Західний Кавказ
Керівник. Контакт:

homulko(at)gmail.com

Гавран Олеся Богданівна

1ГУ - 02.2003 Карпати 
Набока Віталій Юрійович2 піш. К - 05.2003 Крим 
Даниленко Ольга Михайлівна1 піш. У - 04.2004 Крим 
Багаєв Дмитро Юрійович2ГУ - 02.2004 Карпати 
Хижняк Катерина Анатоліївнан/к У 05.2004 Крим 
Свірський Тарас Володимирович1Б альп. У - 02.2004 Карпати

 
Михальчук Дмитро Олександрович1ГК - 07.2004, Центральний Кавказ
2А альп. - 08.2004 Центральний Кавказ.
 
Прохненко Володимир Вікторович2Б альп. У - 08.2003 Центральний Кавказ 
Гонтарік Вікторія Мар' янівна2ГУ - 02.2004 Карпати 


ІІ. Основна частина.
Технічний опис маршруту на Парагельмен по правому краю західної частини масиву і контрфорсу 1Б (рис.1, маршрут зліва).


Рис. 1. Схема маршрутів

Маршрут починається на будь-якій з багатьох зручних поличок підніжжя контрфорсу, зліва від кулуару, що розділяє західну та центральну частини масиву.

R0-R1:Або гребенем контрфорсу, або ж справа від нього (варіант зображений на рис. 1), до виходу на короткий вузький гребінь. Складність участка І-ІІ (рис. 2). Станція на початку гребеня на скельному виступі. Довжина участка - залежно від положення першої станції - 30-50м. Профіль участка зображено на рис. 1_ p.

Профіль участку
Рис. 1_p

Рис. 2

R1-R2:Пройти гребінь ІІІ к.с., 8м, далі - прямо вгору по вертикальній стінці ІІІ+, 8м (рис.3), далі просте лазіння (І-ІІ) гребенем контрфорсу, станція напіввисяча на дереві (рис. 4-6). Довжина участка 50м. Профіль участка зображено на рис. 2_ p .

Профіль ділянки
Рис. 2_p
Вертикальна стінка
Рис.3
Станція напіввисяча на дереві
Рис.4
Станція на дереві
Рис.5
Станція на дереві
Рис.6

R 2-R 3: Гребенем контрфорсу по простих скелях ІІ к.с., близько 40м, станція на будь-якій зручній поличці з деревом. Профіль участка частково зображено на рис. 3_p .

Гребень контрфорсу
Рис.3_р

R 3-R 4: Спочатку скелями середньої складності ІІІ к.с. (рис.7), далі у вертикальний внутрішній кут-тріщину ІІІ+ к.с. бл.10м, до виходу на простий гребінь 10м, І к.с. (рис.8) Станція на виступі гребеня. Довжина участка 30-40м, залежно від розташування попередньої станції. Профіль участка зображено на рис. 3_p .

Прості скелі
Рис.7
Простий гребінь
Рис.8

R 4-R 5: Ключова мотузка. До кінця гребеня, далі по вертикальній складній стінці зі щілиною IV +, 5м, (рис.9) потім маленька поличка і ще одна стінка IV , 5м, (рис.10 - на поличці перед другою стінкою) до виходу на широку поличку-балкон, якою пройти вліво, далі вгору і некатегорійними скелями поміж дерев через 20 м вихід на яйлу. Видимий зі станції на гребені участок - на рис.11. Довжина участка R 4- R 5 - 40м. Профіль участка зображено на рис. 4_ p .

Профіль ділянки
Рис.4_р
Скелі середньої складності
Рис.9
Стінка IV
Рис.10
Ще ділянка на R4-R5
Рис.11

Час проходження:однією зв' язкою 2-3 години, наш час групою 11 осіб - 7 годин від старту першого і виходу на яйлу останнього учасника.

Необхідне спорядження на зв' язку: набір закладок 5-10 шт., 5 відтяжок, 5 довгих петель для страховки через виступи та за дерева.

На маршруті залишено досить багато скельних гаків, місцями - в ненадійних тріщинах. Маршрут практично не є камененебезпечним.

Зауваження 1: За складністю близький до фороських маршрутів 2А-2Б к.с.

Зауваження 2:Згідно таблиці оцінки складності перевалів маршрут може бути оцінений як 2Б. Наведемо втримки з таблиці, вимоги якої цілком відповідають пройденому маршруту:

Характер найбільш складних участків шляху:круті (більше за 45°) ... скельні схили середньої складності, можливі короткі (до 10- 15 м ) стінні участки...

Кількість точок страховки: 5-20 (за нашим проходженням 20-25);

Довжина визначального участка: до 200 м (3-5 мотузок підряд) (за нашим проходженням близько 200 м , 5 мотузок.)

Інформація про маршрути на Парагельмен в інтернеті:

  1. http://www.mountain.ru/world_mounts/crimea/paragelmen/1999/par/par.shtml
  2. http://www.mountain.ru/world_mounts/crimea/paragelmen/2003/2_mar/
  3. http://romantik.odessa.ua/misc/para.html
  4. http://sdobrovolsky.narod.ru/texts/paragelmen_routes.html

Замість післямови:в Київській обласній МКК думки щодо оцінки сходження розійшлися: на титульному аркуші маршрутки з'явився напис: ?Считаю возможным оценить пройденный маршрут 2А кат. сложности?. Але сама маршрутка залишилась не завіреною: ?За перевищення заявленої складності маршруту?.


Додаток

Технічний опис маршруту на Парагельмен по лівому контрфорсу центральної стіни (Півд. Зах. ребро) 2А. (рис.1, правий маршрут)

Маршрут починається справа від від кулуару, що розділяє західну та центральну частини масиву, на поличці з сосною, навколо якої намотано тросову петлю.

R0-R1:Від полички з сосною скелями ІІІ к.с. 25-30 м на гребінь контрфорсу до маленької полички. На шляху трапляються старі гаки і червоні плями та дірки від шлямбурів, якими колись, очевидно, був пробитий маршрут. Від полички - по вертикальній складній стінці з тріщиною V +, 5 м (в нижній частині тріщини гарно кладеться велика гекса, у верхній - забитий шлямбур), далі по вертикальній стінці ІІІ+, 10 м, до зручної полички за невеликим жандармом на гребені. Станція на двох шлямбурах, або на виступі гребеня. Довжина участка R 0- R 1 45-50м.

R 1-R 2: Зі станції прямо вгору під нависання ІІІ+, 10м (рис. 12), яке обходиться справа, над ним - внутрішній кут IV к.с., 10м. Не доходячи до верху, вийти з кута на його ліву стінку, через 8 м станція на поличці з двома шлямбурами або на закладках. Довжина участка 30м.

Нависання
Рис.12

R2-R3:По гребеню контрфорсу тримаючись лівої сторони скелями середньої (ІІ-ІІІ) складності до полички з деревом, на якій станція. Довжина участка 40м.

R 3-R 4:По гребеню контрфорсу тримаючись лівої сторони скелями середньої (ІІ-ІІІ) складності до полички з двома шлямбурами, на якій станція. За відсутності шлямбурів станція на виступі чи закладках. Довжина участка 40м.

R4-R5:Простими скелями (І-ІІ) вихід на передвершину, далі вліво, тримаючись лівого боку, до виходу на гребінь (І к.с.). Підйом складною частиною гребеня (ІІІ к.с., 10м) нагору, станція на виступі. Довжина участка 45 м.

R5-R6:Простим гребенем I к.с. до виходу на яйлу - 40м.

Час проходження: однією зв'язкою 2-4 години.

Необхідне спорядження на зв'язку: стопери та гекси середнього розміру 10-15 шт., 10 відтяжок, 5-8 довгих петель для страховки через виступи та за дерева.

На маршруті залишено досить багато скельних гаків, місцями в ненадійних тріщинах. Крім того, орієнтуватися на маршруті допомагають червоні маркери, що залишились від збитих шлямбурів.

Зауваження: За складністю близький до фороських маршрутів 3А-3Б к.с. (суб'єктивно близький за складністю до маршруту ?контрфорс Філатової? на в. Мшатка-Кая 3Б).

Підписатися на Коментарі для "Два маршрути на Парагельмен. Технічний опис"