Пролог
Їдея цієї подорожі прийшла моїй хорошій знайомій й чудовій дівчині Олесі. Задумалися якось, що є безліч місць на Україні, де ми не були - як історичнох пам`яток так й природних цікавинок. Отже не варто обмежуватись Кримом й Карпатами. А оскільки відстані між цікавинами немаленькі - то вирішили заодно й спробувати себе в велотуризмі.
Спочатку ми розраховували на дещо довший маршрут - планували захопити ще мальовничий замок на озері у Свірші - але через загруженність на роботі мусили скоротити маршрут, а змогли поїхати врешті-решт тільки ми вдвох.
Далі йде усяка лірика :), а практичні моменти описані в додатку
Отже?
День 0
Київ. Південний вокзал, 40 хвилин до відходу поїзда. На яку колію його подаватимуть - невідомо. Починаю деструктурувати велосипеди й створювати дещо з металу та скотча - це треба запхнути в чохол (у нас варіант 2-в-1 - один чохол на два велосипеди). Поїзд прийшов, як і слід було очікувати, на першу колію - хапаю в`язанку з двох велів й волочу її в протилежний кінець вокзалу. Єдине, що радувало - на першій колії високий перрон, легше буде затягати велосипеди. Але радість була недовгою - біля нашого останнього - 15-го - вагона, перрон полого спускається :)
Залазимо в вагон й починаємо пхати металоконструкцію на багажну полицю. Від гуркоту й сердитого сопіння просинається жінка на першій полиці й з острахом дивиться на все це. З`ясувалося, що нам доведеться тримати велосипеди всю ніч, бо колись на когось з третьої полиці впала ?кравчучка? - зі смертельним кінцем.
Але ось велосипеди оплутані мотузочкою - й сусіди сплять спокійно. Недовго думаючи, лягаємо спати й ми.
День 1
Дубно
П`ята ранку, перрон вокзалу у Дубно. Додивляюсь сон, паралельно збираючи велосипеди.
Повелотинялись деякий час по місту, доки відкрився замок.
Нам на двох проводять персональну екскурсію по Дубненській фортеці.
Потихеньку реставрується один з палаців. Нас провели до кількох залів, в яких залишились фактично тільки паркет та ліпнина під стелею.
До 86-го року в цьому приміщенні була військова частина, що, насправді й завдало йому чи не найбільших збитків. Зокрема відколупали одну з німф на ліпнині в бальній залі - бо вона не задовольняла вимогам моральності й могла розтлівати солдат.
Проїжджаємо кілька церков й виходимо до колишнього монастиря бернардинців, а нині Миколаївського собору. Робітники, що працюють на реставрації люб`язно (щоб ми робили без Олесиного шарму :) провели нас у підвал під собором. Доволі похмуре місце - розкопані залишки монахів та жертв НКВД-иських розправ.
Далі наш шлях лежить до Дубенського форту.
Дубенський форт
Мабуть одне з найбільш вражаючих місць на нашому шляху. Трохи поблукавши, ми врешті-решт знаходимо власне форт - він добре замаскований, ззовні - начебто просто схили, земляні вали. Проходимо повз заржавілі залишки воріт, нас зустрічають порядком розвалені цегляні стіни. Проходимо трохи вздовж стін й натикаємося на підземний хід. Колись він був закриритий масивними сталевими дверима - зараз залишилися лише проіржавілі рама та завіси.
З вологої напівтемряви туннелю ми виринаємо до внутрішного двору, де знаходиться двоповерхова споруда форту. Тут були казарми й церква.
Будівлі поросли чимось схожим на ліани, що додає занедбаності й якоїсь нереальності. Окрім центральної будівлі, тут ще й цілий лабіринт ходів, кімнат, сходів, потаємних виходів - вони пронизують оточуючий земляний вал.
Кілька годин у форті пролетіли непомітно. Нам треба їхати далі, на південь. Біля знака ?Кременець 42 км ->? нас наздоганяє легкий дощик. Наступні пару годин ми безперервно втікали від негоди - врешті решт нам це вдалося, практично уже на межі Рівненської й Тернопільскої областей. Крім того, тут мали місце дві знаменні події. По-перше, ми в`їхали в межі карти Тернопільської області, що лежала у мене в рюкзаку - відразу на душі стало спокійніше :) По друге, ми зустріли знак ?Велосипедна доріжка?, і, як не дивно, власне велосипедну доріжку. Судячи з її стану, велосипедистів тут не дуже люблять, але сам факт її аявності - це вже дещо. Особисто я цей знак зустрів уперше в житті :)
Кременець
Це містечко мальовничо розкинулось на кількох горбах. Рельєф нашої подорожі урізноманітнився нарешті підйомами й спусками :)
Прямуючи до кременецької замкової гори запитали дорогу. Запитали, як виявилося, в головного кременецького могильщика, пана Всеволода. Не думав до цього, що людина може так гордитися професією копача могил. Пан Всеволод мав вдалий день, то ж на радощах проводив нас на саму гору. А піднятися туди варто як мінімум заради краєвиду, що відкривається від замку. Лісисті кременецькі гори, все місто - немов на долоні, вдалині, на обрії можна розгледіти обриси Почаївської лаври, куди ми завтра попрямуємо.
Біля зруйнованих воріт сидить з книжкою дівчинка.
- А можна я вам розповім історію замку?
Гм, ну хіба можна відмовитись? Від Мар`яни, так звали дівчину, що своєю ерудованістю й бажанням вчитися посоромила би багатьох столичних однолітків - дізналися багато цікавого як про і сторію міста, так й про його сучасне життя.
Спускаємось, ще раз проїждаємо мальовничим центром міста - до готелю на околиці (готель виявився на диво недорогим й затишним).
Після насиченного дня спалося солодко :)
День 2
Почаїв
Почаївська лавра, як і форт, вразила своєю масштабністю. Але на відміну від форту, де панує запустіння, тут вирує життя. Це ціле місто в місті, зі своїми законами, не тільки відокремлене мурами, але ще й живе немов би у своєму часовому вимірі, неквапливому й розміреному. Його не порушує метушня й гамір, притаманні популярному туристичному місцю.
Варто пристати до якоїсь з числених екскурсій - є шо послухати. Запам`яталась одна з церков. Спускатися до неї треба сходами, але вона не під землею, а в мурі. Ікони в церкві вразили яскравими, сказати б - живими - кольорами.
Також запам`яталася гамірна трапезна з меланхолійною бабусею, що підбиває на рахівниці вартість трапези.
Підкамінь
Виїжджаємо з Почаєва й немов знову переносимось в інший світ. З гамірного людного місця потрапляємо в тишу й практично безлюддя. Вказівників практично немає, додається (нарешті! :) орієнтування по карті, асфальт змінюється гравійкою. Проїжджаємо практично безлюдними вулицями одного села, полем, ще одне таке ж село - тут вже недалеко й до Підкаміня.
Чоловік, в якого питаємо, як проїхати до Каменя, питання схоже не розчув, але відповів:
?Вам їхати треба? Вам або туди (махає рукою в одному напрямку, по дорозі), або - туди (показує в протилежний бік)?. Що ж, відповідь точна і вичерпна, нічого не скажеш :)
Врешті нам показують дорогу, й ми - біля величезного Каменя, що височить на пагорбі над селищем (звідси й назва - Підкамінь), з одного боку - густий ліс, з іншого - високі масивні мури монастиря. Як тут з`явився Камінь - існує багато легенд. Й справді, він дещо ?не вписується? - ніяких скельних виходів поруч не видно. Це місце теж немов живе у своєму часі. Це відчуття тим сильніше, що людей тут практично немає.
Зверху на камені колись було язичницьке капище, а пізніше - християнський храм. Там і досі видно видовбані у камені ніші.
Поруч є дві печери, Але одна з них засипана, друга - зовсім невелика.
Повертаємося до монастиря. Насправді більшу його частину займає психоневрологічна лікарня. Кілька монахів живуть в іншій частині. Тут стоїть церква, в її крилі, що краще збереглося є діюча каплиця - одна на рівні землі, інша - під нею, в підвалі. За радянсько ї влади тут була в`язниця, значну частину церковної утварі спалили в`язні - рятувались від холоду. Церква реставрується, переважно руками місцевих жителів, незважаючи не похмуре минуле й невеселе сусідство - потроху повертається до життя.
А нам пора вертатись в сьогодення й думати, де б заночувати :)
Місцеві жителі порадили готель в сусідньому селі. Але при ближчому знайомстві ми з`ясували, що його цінова політика нам не підходить. Задорогий, якщо сказати по-людськи :)
Тож пішли шукати ночівлю по хатам.
Ми не тільки знайшли де переночувати, а ще й... Проте це вже буде завтра.
А поки що - щира подяка Паші з села Лукаші і його родині, що дали нам притулок.
День 3
Зранку Паша люб`язно визвався показати нам місцеву ц і кавину - заповідник ?Триніг?.
Про який ми самі навряд чи колись взнали би, а якби й знали - то навряд чи знайшли б.
Триніг
Село швидко закінчилось, ми виїхали на грунтовку. Лісова дорога добряче заросла, але після двох днів твердого покриття - це те, що треба :) Дорога губиться, ми петляємо стежкою між величними буками - і ось ми власне на території заповідника ?Триніг?. Назву заповіднику дав ось такий, чудернацької форми камінь, схожий на звіра на трьох ніжках.
Прощаємося з Пашею, він вертається додому, а нам - їхати далі. Приблизно знаходжу за хмарами сонце, приблизно орієнтуюся - де це ?далі?. Приємною лісовою дорогою, розбавленою багнюкою після позавчорашніх дощів, вибираємося на мальовничу галявину із ставком. Звідси уже видно потрібну нам дорогу.
Дорога запам`яталася - кілометрів сім майже суцільного спуску, повз мальовничі краєвиди - ліс, яри - немов потрапив ненадовго до Карпат.
Правда наступна ділянка - трасса - була доволі неприємна через велику кількість фур, що з гуркотом пролітають поруч з тобою, але на щастя недовга.
Підгірці
Таки да, Під-Г-і-і-і-рці :) - підйом до селища був мабуть найважчим на нашому маршруті.
Замок все ще на реставрації, і схоже, буде ще довго. Тож всередину нікого не пускали, й ми гуляли замковим парком, вельми мальовничим.
Ввечері того ж дня, несучи на багажнику дощ, ми в`їхали до Олеська й зупинилися в місцевому готелі. Містечко нагадує один величезний ботанічний сад - в кожному дворі, на кожній вулиці буяє бузок. На жаль, ми приїхали доволі пізно, й замок та музей були вже зачинені.
А наступний день був понеділок, теж вихідний, в усіх музеях. Тому довелося вдовольнитися зовнішнім оглядом.
День 4
Золочів
Через вихідний до Золочівського замку ми також не попали - завдяки Олесиному шарму вдалося вмовити охоронця й ми заглянути до внутрішнього двору, але не більше того.
Львів
Далі ми сіли на електричку до Львова. Залишили велосипеди у камері схову (вузькі львівські вулиці, забиті машинами - несприятливе для велотуристів середовище) й прогулялися ще містом.
Знову перрон, на жаль - подорож закінчується. Складаю пазл з велосипедів та їх запчастин, провідники з підозрою за цим спостерігають. Категорично вимагали квитанції, довелося купити.
Вагон новий, полиці з червоною оббивкою, проте з`ясувалося, що багажна полиця в нових вагонах ближче до стел і й наша металоконструкція не влазить. Довелося перескладати пазл ще раз :)
Епілог
Київ, вокзал. Дорога додому - вулиці практично порожні. Але жаль, все-таки, що все так швидко закінчилось? Що ж, значить - час думати про нову подорож :)
Маршрут: Дубно - Тараканівський форт - Кременець - Почаїв - Підкамінь - заповідник "Триніг" - Підгірці - Олесько - Золочів
Учасники:
Олеся Гавран (ідея й організація походу, PR)
Віталі Набока (технічна підтримка, господарча частина)
Коментарі
Дякую за цей звіт і
SvitZaOchi replied on #
Дякую за цей звіт і маршрут.
Після прочитання його кілька років тому, вже двічі їздили за подібним маршрутом. Всі обєкти по дорозі варті уваги, особливо Підкамінь і Тараканів.
re-run
vitaly replied on #
Через кілька років потягнуло знов у ті місця :)
Проїхалися схожим маршрутом.
Фото тут - http://picasaweb.google.com/vitaly.n/Troitsa#